Rekreacja


Kajaki, wędkowanie, podglądanie natury, nordic walking, rowery

Pilica to jedna z najpiękniejszych naturalnych rzek w Polsce. Czysta woda, piaszczyste dno, urokliwe plaże i wielkie bogactwo nieskażonej przyrody sprawia, że wyprawa kajakiem tą rzeką należy do największych atrakcji tego typu w Polsce. Z drugiej strony, pomimo swojej bliskości do wielkich aglomeracji miejskich Warszawy i Łodzi, Pilica pozostaje prawdziwie dziewicza i bardzo rzadko można spotkać innych kajakarzy. Dzięki staraniom miłośników przyrody i kajakarstwa z Kempingu wytyczono specjalne trasy kajakowe o różnej długości i stopniu trudności dostępne zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla bardziej wyczynowo nastawionych kajakarzy, wiodące przez najpiękniejsze obszary Doliny Pilicy.

Pilica należy do najczystszych rzek w Polsce. Łagodne brzegi, piaszczyste plaże, wspaniałe fauna i flora stanowią idealne warunki do słodkiego leniuchowania, zabaw z dziećmi, opalania się czy pływania. Wystarczy wyjść za ogrodzenie Kempingu nad Pilicą, żeby podziwiać leniwie meandrującą rzekę i rozkoszować się pięknem okolicznej przyrody. Goście Kempingu nad Pilicą mający odpowiednie uprawnienia mogą bez przeszkód znaleźć zaciszne miejsce nad rzeką i oddać się swojej pasji wędkowania. W czystych wodach Pilicy można znaleźć m.in. tak rzadkie gatunki ryb jak minóg, piskorz czy różanka.

Spacery nad Pilicą mogą być fantastyczną okazją do podziwiania rzadkich gatunków fauny i flory. Cały teren Doliny Pilicy został objęty unijnym programem Natura 2000. Każdy miłośnik nieskażonej przyrody zachwyci się bogactwem i różnorodnością roślin, zwierząt i ptaków. Sztandarowe gatunki ssaków obecne w Dolinie Pilicy to bóbr i wydra. Spośród ptaków w nadbrzeżnych zakrzaczeniach można spotkać m.in. rzadkie gatunki dziwonii, którym często towarzyszą podróżniczki i strumieniówki. Na piaszczystych łachach gnieździ się charakterystyczny zestaw gatunków, do których należą sieweczki rzeczne i obrożne oraz rybitwy białoczelne, a strome w niektórych miejscach brzegi rzeki stanowią optymalne miejsce na kopanie norek gniazdowych dla jaskółek i zimorodków. W czasie wiosennej i jesiennej wędrówki w Dolinie Pilicy zatrzymują się na żer i odpoczynek liczne stada dzikich gęsi i kaczek.

Na specjalne życzenie organizowane są specjalne wyprawy przyrodnicze pod okiem doświadczonych przewodników i ekologów.

W okolicach Warki zorganizowano cały szereg atrakcyjnych tras rowerowych obejmujących malownicze obszary nad Pilicą oraz leśne szlaki w Puszczy Stromeckiej. Każdy, niezależnie od stopnia umiejętności, znajdzie odpowiednią dla siebie trasę.

Na terenie Kempingu nad Pilicą znajduje się wypożyczalnia rowerów turystycznych oraz wypożyczalnia kajaków!

Kajaki Warka AMK to wypożyczalnia kajaków i organizator licznych atrakcji towarzyszących spływom.